Najjednoduchší spôsob požitia esenciálneho oleja je priame vdychovanie

Úvod Esenciálne olejePoužitie esenciálnych olejov

POUŽITIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Esenciálne oleje sa používajú 3 spôsobmi:

 

AROMATICKY – najjednoduchšie je priame vdychovanie  1-2 kv oleja z dlaní, alebo priamo z flaštičky. Môžete použiť ultrasonický difúzer doTERRA, ktorý pomocou studenej pary rozptýli esenciálny olej (stačí 3-5 kv)  do ovzdušia, z ktorého  cez sliznice a tkanivá veľmi rýchlo preniká do organizmu. Takto pôsobí na náladu, emócie, preniká do buniek a pôsobí na zdravie. Zároveň zvlhčuje a čistí vzduch od patogénov.

 

MASÁŽNE (TOPICKY) -  esenciálne oleje  ľahko prenikajú cez pokožku do krvného obehu už do 30-ich sekúnd, preto ich môžete aplikovať povrchovo priamo na postihnuté miesto. Na menšie plochy môžete kvapnúť priamo 1kv (napr. pri popálení, alebo porezaní kvapnite 1kv levandule priamo na postihnuté miesto).

 

Na väčšie plochy je vhodné esenciálny olej nariediť tzv. nosným olejom (napr.kokosový frakcionovaný olej) , ktorý zabezpečí, že sa čo najviac účinných látok dostane do krvného obehu. Je to z dôvodu, že esenciálny olej je prchavou látkou a po nanesení na pokožku bez riedenia sa časť rýchlo odparí. A práve nosný olej zabraňuje odparovaniu.

Aplikujte na chodidlá, dlane, pulzné body – za uši, na spánky, na zátylok, pozdĺž chrbtice /takto podporíte celé telo). Pri konkrétnejších problémoch aplikujte na oblasť brucha, hrudník, oblasť srdca , pečene a pod. Môžete kvapnúť pár kvapiek do neparfumovaného krému a použiť na masáž nôh, prípadne celého tela.

 

VNÚTORNE – kvapnite 1-2 kvapky pod jazyk, alebo pridajte do pohára s vodou, alebo iným nápojom, na lyžičku s medom, alebo do želatínovej kapsule a prehltnite (prázdne kapsule je možné zakúpiť).  Takto oleje pôsobia na organizmus z vnútorného prostredia cez tráviaci systém.

Nie všetky oleje sú vhodné na vnútorné použitie, preto si pozrite pokyny a bezpečné užívanie k danému oleju, alebo ak budete potrebovať, radi vám poradíme .

Skvelými olejmi na vnútorné užívanie sú citrusové oleje (napr. Lemon, Lime, Grapefruit, Wild orange). Začnite každý deň tak, že vypijete pohár vlažnej vody s pridaním 1-2.kv jedného z citrusových olejov. Naštartujete svoj metabolizmus aj lymfatický systém.

Pri problémoch s trávením, nafukovaním, alebo po ťažšom jedle vyskúšajte Zmes na trávenie- Zengest ( 1-2kv pod jazyk, do pohára s vodou, alebo natrieť na oblasť žalúdka a brucha)

Esenciálne oleje doTERRA  sú prirodzene bezpečné a pri správnom použití nemajú vedľajšie účinky. Sú použiteľné pre všetkých, bez vekového obmedzenia. Sú však silne koncentrované a treba ich používať opatrne. Dodržiavajte všetky výstražné označenia, pokyny a doporučené riedenia. Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať do očí, nosa,  alebo vnútorného zvukovodu. Ak sa pri vonkajšom použití objaví začervenanie alebo podráždenie pokožky, naneste na postihnuté miesto rastlinný olej (napríklad frakcionovaný kokosový olej, alebo jedlý olivový olej). Esenciálne oleje sa nedajú rozriediť vodou. Ak ste tehotná, alebo v zdravotnej starostlivosti, pred použitím esenciálnych olejov sa poraďte s vašim lekárom.

Ak budete dodržiavať zásady bezpečného používania, získate z olejov benefity zvyšujúce kvalitu života. Pred aplikáciou na pokožku si urobte test citlivosti na zápästí a v prípade citlivej pokožky zrieďte  podľa potreby s rastlinným olejom (napr. frakcionovaným kokosovým olejom doTERRA, ktorý je zbavený tuhnúcich čiastočiek)

Základné pravidlo aromaterapie je:  Menej je vždy viac! Použijeme napr.1 kv každú hodinu a nie naraz 10 kv.

Esenciálne oleje sa používajú na rôzne účely v oblasti emocionálneho aj fyzického zdravia. Používame ich samostatne, alebo v zmesiach, v závislosti od skúsenosti užívateľa. Zmesi  esenciálnych olejov doTERRA sú patentované receptúry na cielené využitie pre zdravie. Každý olej v zmesi má svoje účinky, ale spojením vytvárajú synergický efekt. To znamená že ich spoločný účinok na organizmus je vyšší.

 

Copyright 2021 - 2023 © terra-mon.sk