Esenciálne oleje sú prírodné aromatické prchavé látky- silice

Úvod Esenciálne olejeČo sú esenciálne oleje

ČO SÚ ESENCIÁLNE OLEJE

 

doTERRA Lemon Esenciálne oleje sú prírodné aromatické prchavé látky /silice/, ktoré sa nachádzajú v silicových vačkoch rastlín. Tie sú uložené v rôznych častiach rastlín – v kvetoch /levanduľa/, listoch /mäta/, v kmeni /cédrové drevo/, v živici stromov /kadidlo/,  koreňoch /zázvor/, semenách/koriander/, plodoch /citrónová kôra/ a v steblách /citrónová tráva/ rastlín. Poskytujú rastlinám prirodzenú ochranu pred hrozbami okolia, rôznymi  škodcami, parazitmi a plesňami.  Ich vôňa je výrazná a intenzívna. Ak ste sa niekedy prechádzali rozkvitnutou záhradou, zažili ste vôňu ruží, rozkvitnutej levandule alebo čerstvo posekanej mäty, potom máte skúsenosť s  aromatickými vlastnosťami esenciálnych olejov. Esenciálne oleje môžu pozdvihnúť náladu, upokojiť zmysly a vyvolať rôzne emocionálne reakcie.

 

Využitie esenciálnych olejov má však oveľa širšie využitie, ako je len ich krásna vôňa. V histórii ľudstvo využívalo esenciálne oleje nielen pre ich vôňu, ale hlavne pre podporu zdravia a celkovej vitality a tiež pre silné čistiace vlastnosti niektorých rastlín. Používali sa v kozmetike, lekárenskej praxi a aj pri príprave jedla.

 

doTERRA MätaKeď sa tieto aromatické látky – silice vydestilujú tak, že sú čisté, silné a účinné, dokážu rovnako účinne chrániť ľudské telo pred škodlivými vplyvmi okolia, ako to robia v prípade rastlín. Sú 50 až 70 krát účinnejšie pri ochrane ľudského zdravia ako samotné rastliny, pretože ich koncentrácia je veľmi vysoká.  Napríklad na získanie 1 litra esenciálneho oleja mäty je potrebná až 1 tona lístkov rastliny. Preto 1 kvapka mätového oleja má účinok ako 28 šálok mätového čaju.

 

Molekuly esenciálnych olejov sú tak drobné, že sa vedia dostať cez membránu do vnútra bunky a tak sú schopné likvidovať vírusy, ktoré napadli bunku. To napríklad antibiotiká nedokážu, preto sa na vírusové infekcie nepredpisujú. Baktérie sú väčšie, do bunky sa nedostanú a napádajú ju z medzibunkových priestorov. Molekuly esenciálnych olejov sa zároveň pohybujú aj v medzibunkových priestoroch, kde vedia pomôcť nášmu imunitnému systému bojovať aj  proti bakteriálnym infekciám a likvidovať ich. Majú schopnosť ovplyvňovať bunku, aby účinnejšie prekonávala choroby, zbavovala sa toxínov a lepšie vstrebávala živiny.

 

Moderné trendy smerujúce k holistickým prístupom v starostlivosti o zdravie a narastajúce vedecké výskumy  a klinické štúdie v alternatívnych spôsoboch  zdravotnej starostlivosti potvrdzujú silné  účinky esenciálnych olejov na zdravie (www.aromaticscience.com, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed ) Ich jedinečná chemická štruktúra im umožňuje cielene pôsobiť pri vonkajšom použití. Niektoré oleje sa môžu používať aj vnútorne ako výživové pomôcky, ktoré podporujú vitalitu a celkovú pohodu.

Pravidelným používaním esenciálnych olejov podporujeme obranyschopnosť organizmu a prevenciu voči rôznym ochoreniam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2021 - 2023 © terra-mon.sk